چگونگي استخدام در وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي ايران .

در اينجا بر آن شدم تا شيوه استخدام در وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي ايران را براي شما توضيح دهم :
در وزارت اطلاعات به دو صورت مي‌توان جذب شد . حالت اول از طريق شركت در آزمون سراسري و سپس انتخاب دانشگاه امام محمد باقر در بخش رشته‌هاي خاص .
دانشگاه امام محمد باقر وابسته به وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي است . پس از قبولي سه برابر ظرفيت در آزمون دانشگاه امام محمد باقر آنگاه مراحل معاينات بدني ، تست هوش ، شخصيت شناسي و مصاحبه و نيز تحقيقات محلي آغاز مي‌شود . شايان ذكر است كه معاينات بدني در وزارت اطلاعات همانند دانشگاه افسري امام علي و يا دانشكده علوم و فنون فارابي ( وابسته به سازمان حفاظت اطلاعات ارتش ) نيست.بلكه سلامتي داوطلب از نظر جسمي كفايت مي‌كند . اما آزمون تست هوش و شخصيت شناسي وزارت اطلاعات بسيار سخت مي‌باشد . در بخش تست هوش 100 سئوال و در بخش شخصيت شناسي 300 سئوال به داوطلب داده مي‌شود و اگر داوطلب در هر آزمون به 10 سئوال پاسخ منفي دهد تنها به وي مي‌گويند برويد بعدا با شما تماس خواهيم گرفت . بر خلاف تصور عده‌اي كه گمان مي‌كنند اين آزمونها در تهران انجام مي‌شود بايست گفت محل برگزاري آزمونها در استان همدان و در اداره كل اطلاعات استان همدان مي‌باشد .
اما مراحل مصاحبه در واحدهاي گزينش ادارات كل اطلاعات استانها صورت مي‌پذيرد .
مدت زمان اين مراحل شش ماه و گاهي بيش از 14 ماه است .
اما شيوه‌ي ديگري هم براي استخدام در وزارت اطلاعات وجود دارد و آن از طريق معرفي علاقمند به استخدام در وزارت اطلاعات توسط يكي از كاركنان وزارت اطلاعات مي‌باشد . معمولا كاركنان وزارت اطلاعات افرادي را كه ارتباط خويشاوندي با خود دارند را از اين طريق به واحد گزينش اداره كل اطلاعات استان معرفي مي‌نمايند . در اين شرايط افرادي كه از سوي واحد گزينش ان اداره كل اطلاعات تاييد مي‌شوند وارد سيكل گزينش مي‌شوند . ابتدا اين افراد به درمانگاه اداره كل اطلاعات در هر استان معرفي مي‌شوند . شايان ذكر است كه اداره اطلاعات در هر استان داراي يك درمانگاه بسيار مجهز مي‌باشد . پس از تاييد سلامتي داوطلب ، فرد براي آزمون تست هوش و آزمون شخصيت شناسي به اداره كل اطلاعات استان همدان معرفي مي‌شوند و اگر در اين آزمونها مردود شوند فرد را رد مي‌كنند و اگر پذيرفته شود وارد فاز بعدي كه مصاحبه است مي‌شود .
مصاحبه شامل مسائل فرهنگي ، سياسي ، اجتماعي و اقتصادي كشور است .
مدت مصاحبه و تحقيقات در اين شيوه 9 ماه و گاهي 2 سال بطول مي‌انجامد
چنانچه فرد در مصاحبه و تحقيقات محل پذيرفته شود براي مدت 12 ماه به دانشگاه امام محمد باقر رفته تا آموزشهاي اطلاعاتي را ببيند و سپس با توجه به استعداد فرد او را در يكي از معاونت‌هاي وزارت اطلاعات در يكي از استان‌ها و يا استان محل سكونتش بكار مي‌گمارند .
ميزان حقوق در وزارت اطلاعات بسته به نوع معاونت محل خدمت متفاوت است . اما معاونت‌هاي ضد جاسوسي و امنيتي و نيز حفاظت اطلاعات بيشترين ميزان حقوق را دريافت مينمايند . اين شايعه كه كاركنان وزارت اطلاعات چك سفيد امضا مي‌گيرند كاملاً غير واقعي و كذب است .
شايان ذكر است كاركنان وزارت اطلاعات از بدو ورود توسط گزينش يك نام خانوادگي مستعار دريافت مي‌كنند . كه در درون محل كار آنها را با نام خانوادگي مستعارش مي‌شناسند.
در قسمت بعدي معاونت‌هاي مختلف وزارت اطلاعات را براي شما شرح خواهم داد . اميد است با اين كار خود بتوانم به اندازه قطره‌اي در درياي خروشان مبارزات مردم ايران باشم .

Advertisements

22 دیدگاه

 1. s.h.h said,

  11 ژوئیه 2010 در 6:22 ق.ظ.

  با سلام

 2. بهرام فتوحی پور said,

  24 ژوئیه 2010 در 1:35 ب.ظ.

  من علاقه بسیار زیادی به وزارت اطلاعات ,گزینش وکار در وزارت اطلاعات را دارم. خواهش می کنم بنده را راهنمایی کنید. با تشکر

 3. سعید said,

  25 ژوئیه 2010 در 7:26 ق.ظ.

  من خیلی علاقه مند به استخدام در وزارت اطلاعات هستم

 4. 28 ژوئیه 2010 در 8:54 ق.ظ.

  خیلی دوست دارم که دراین اداره استخدام شوممراراهنمایی بکنیددرضمن من ازبچه های شماهستم

 5. گمنام said,

  31 ژوئیه 2010 در 1:46 ب.ظ.

  با سم الله نور الظلمات الی النور
  باسلام وصلوات بر محمد وآل محمد(ص)،وعرض ارادت به ساحت مقدس حضرت بقیه الله (ارواحنا لمقدمه فدا)و شادی روح پرفتوح رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدس)وآرزوی سلامتی وطول عمر قائد ونایب بر حق حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)وآرزوی توفیق روزافزون برای همه آنانی که برای سربلندی ایران اسلامی و حفظ امنیت آن درداخل و خارج از مرزهای کشورمی کوشند وجان و هستی خود را به طبق اخلاص گذارده اند…
  وهمچنین با عرض سلام وتحیت خدمت دست اندکار ویا دست اندرکاران این «وبلاگ»…بنده به نوبه خود( وفارغ از هر نوع تعبیر وتفسیرحاشیه ای از این اطلاع رسانی و به قول خودتان «افشاگری»….)از شما به جهت اینکه به نوعی «ان شاالله آن هم به قصد ترویج و تعلیم نه تخریب اذهان»در افزایش اطلاعات عمومی شهروندان محترم کوشا و ساعی هستید تقدیر وامتنان داشته ….وعلاقه مندم درحد فایده و میسر نسبت به این سازمان اطلاعاتی را کسب کنم ….البته اون چه که در این بین مهم است اینکه من چقدر به صحت وصقم این مطالب باید اعتماد داشته و دلگرم باشم…چون برفرض مثال بنده باشخصه در دفاتر ثبت نام دانشگاه سراسری در مقاطع کارشناسی و هم چنین ارشد مشاهده نمودم که نحوه شرکت درآزمون چنین دانشگاه هایی «مثل:فارابی»درپاورقی ها به زمان واطلاع رسانی های بعدی موکول شده است…که هرگزهم متعاقبا اعلام نشده…فلذا به نظر می رسد که استخدام در این نوع سازمان ها ولو برای علاقه مندان و شیفتگان به حفاظت و حراست از میهن اسلامی ایران و خدمت در این سازمان و تشکیلات موازی ازطرق ومقتضیات دیگر وفیلترهای خاص صورت می گیرد..البته این حقیرقصد تخطئه و کمرنگ نمودن مطلب ارائه شده را ندارم …ولی چون تاحدودی دنباله رو این پروسه بودم …فکر می کنم راه های استخدامی در این سازمان متفاوت از آن باشد که بیان شده…البته راه کار دوم»استخدام با معرف»نزدیک تر به واقعیت امربه نظر می رسد…
  به هر حال بنده به عنوان یک شهروند ایرانی بسیارمشتاق هستم تا اطلاعاتی چند درمورد این تاسیس سیاسی -امنیتی،که به نظر می رسد وجود آن در هر دولت کشوری ازضروریات اساسی بوده ولازم می باشد،چه از طرق شما و چه از طریق دیگر مراجع موثق و رسمی کسب نمایم…
  ودرآخر این پیشنهادراهم دارم که این سازمان ها در موارد استخدامی درکنار فاکتورهای مد نظر مرسوم خود، جذب جوانان شاید به اصطلاح گفت:» فاشیست»ایرانی هرچند با باژست های سیاسی متفاوت اما مقبول و غیرظاله که سودایی جزفداشدن در راه کشور و نظام سیاسی کشورشان را ندارندرا هم مدنظر و مورد توجه داشته باشند،وهم چنین شناسایی و پرورش نوجوانانی وجوانانی که در باورشان جزوطن پرستی وپیشرفت وامنیت آن را نداشته و نمی پرورانند…..چرا که من بر آن اعتقادهستم که بیشتراعضای وخادمان چنین سازمان هایی باید به صورت ژنتیکی و به قولی «مادرزادی»عاشق این نوع فعالیت باشند…چون در این صورت ما نیروهای ایدئولوژیک و اعتقادی خواهیم داشت که به مراتب بهتر و موفق تر از نیروهای تعصبی و پرورش محیطی عمل خواهند نمود…
  پیشاپیش از تشریک مساعی شما در این اطلاع رسانی «البته تاکیدا وباعرض معذرت عرض می نمایم اگربادید مثبت و ترغیب باشد نه تخریب»کمال امتنان وقدردانی را دارم…
  منتظر دریافت مطالب بعدی شما خواهم بود….
  وعجل فرجهم واهلک اعدائهم اجمعین

 6. گمنام said,

  1 اوت 2010 در 11:41 ق.ظ.

  …سلام…»دردمن حصاربرکه نیست دردزیستن باماهیانی است که فکردریابه ذهنشان خطور نمی کند…»
  …من یک سوال از شمادوستان واهالی شهروندان سیاسی وسیاست مآب دارم…:…شما که باسیاست و برنامه ریزی و آینده نگری اجین هستین ….فکرمی کنین بهترین و کم خرج و کم هزینه ترین ومناسب ترین روش اعتلای جامعه سیاسی ایران و کنارگذاشتن این حب وبغض های سیاسی که به وجود اومده اون هم به نوعی که نه سیخ بسوزد ونه کباب چی میتونه باشه…؟
  …یعنی میخوام یک استراژی سیاسی -اجرایی منطقی رو شناسایی کنیم تا با اون این مشکلات روازپیش روبرداریم….
  …مثلا»…میخوام بدونم کی وکدوم آدم عاقلی پیدامیشه که بگه «اصلاحات»Reform»چیزه بدی است و موجبات افول هست….نه این منطقی نیست….وبعیدمی دونم هیچ عقل سلیمی به بدبودن اصلاحات رای بده….
  …درثانی درطرف مقابل دیدگاه حاکمیتی مثل»ولایت مداری»که برگرفته ازقدیمی ترین شکل حکومتی مرسوم درجهان یعنی «تئوکراتیک»Teocratic»است و مبنای فکری بالایی داشته ودارد چرا باید بد ونکوهیده باشه….
  ..من اعتقادبه این دارم که درمواردی پارادوکس ها وتعارض هایی در بین اصول پیش میاد که دریک سیکل زمانی مارو با سردرگمی مواجه میکنه ولی سوال اینه که نقش مادر این شرایط چی میتونه باشه….؟؟؟؟؟….؟؟….

 7. خوله said,

  7 اوت 2010 در 5:31 ق.ظ.

  بیسواد دانشگاه امام صادق نه محمد باقر

 8. 9 اوت 2010 در 7:53 ب.ظ.

  با عرض سلام و توفیق روزافزون

  اینجانب هم علاقه فراوان همکاری با اطلاعات را دارم

  با تشکر

 9. 17 اوت 2010 در 9:05 ب.ظ.

  سلام
  *********************
  یه سوال: سازمان اطلاعات سایت خبری یا سازمانی مخصوص خود داره یا نداره؟
  *********************
  خیلی مطلب جالبی بود.
  در مورد نوشته های «گمنام» باید بگم که بیشتر راه های وارد شدن به اطلاعات داشتن آشنا درخود سازمان یا اشخاص سیاسی در دولت یا بسیج و … هستش.
  چون باید یه تضمینی داشته باشن.
  در مورد کنکور هم این جور که شما گفتی نزدیک 3 سال طول میکشه شما تازه وارد بخش های سازمان بشی. تا این مدت کلی با شما آشنا میشن.

 10. 17 اوت 2010 در 9:53 ب.ظ.

  من تو گوگل اسمی از دانشکده امام باقر که وابسته به سازمان اطلاعات یا حتی ارتش و …
  باشه پیدا نکردم.
  یه دونه هست تو ساری ولی فکر نکنم اون باشه
  پیدا کردی تو همین پست لینکشو بذار.

 11. مهدی said,

  19 اوت 2010 در 12:20 ب.ظ.

  امید وارم که خداوند تمام سربازان گمنام امام زمان را در پناه خودش حفظ بفرماید

 12. حاج امیر ولایی said,

  21 اوت 2010 در 10:22 ب.ظ.

  من وبرادرم نظرمان این است :به کسانی که دراین دنیای پر از ریا وتظاهر ضامن نظم واقتدار کشور اسلامی ونگهبان عزت ولایت وخون شهدا هستند اطلاق نام سربازان گمنام شاید زیبانباشد بلکه نام سربازان پرافتحارامام زمان (عج)برازنده قامت آنهاست .چندروز پیش حسب اتفاق سعادت هم صحبتی با چندنفر از آنهاراداشتیم. به جرات اعتراف می کنیم بعداز دوران سازندگی وپرافتخار جبهه وجنگ این چهره های معنوی وباوقار ومهربان کمتر به چشم میخورند واین صفات از ویژگیهای یاوران حقیقی ولایت وحضرت ولیعصر (عج)میباشدواین نیز خوداز برکات اسلام وقرآن است (اللهم عجل لولیک الحجه ابن الحسن ) پیروزید چون برنفس خودغلبه کرده اید ای یاوران امت و ولایت و حجت»

 13. جواد said,

  28 اوت 2010 در 11:12 ق.ظ.

  به نام خدا
  من از اين وضعيتي كه تو كشور اومده احساس خوبي ندارم و بايد جلوي اين شلوغكارياي احمقانه و مزدورانه يك سري اوباشو رو گرفت كه اين طوري خون شهدارو با فساد و فحشا و مفت خوري به مسخره ي خودشان گرفتند . بنده مذهبي نيستم تو اوضاع بدي از زندگيم قرار گرفته ام پدرم يك سال كه ازش خبري نيست يك خواهر دارم 14 روز از ماه را در يكي از جزاير خليج فارس كار مي كنم تا بتوانم خرج و مخارج خانواده ام را تامين كنم توي بدترين اوضاع زندگيم قرار گرفتم اما با اين حال خونم براي كشورم .رهبرم آماده ريختن است . من تو مناطق نفتي جنوب .خليج فارس.جزيره ي لاوان مشغول كارم اميد است كه بنده را در خدمت انقلاب رهبرم همراهي كنيد . خداوند قادر است.

 14. susha said,

  30 اوت 2010 در 11:13 ق.ظ.

  سلام…
  خوش حال ميشم دراين باره بيشتر بدونم….
  تشكر

 15. susha said,

  30 اوت 2010 در 11:17 ق.ظ.

 16. نیما said,

  31 اوت 2010 در 11:46 ق.ظ.

  اطلاعاتی که در اختیارمان گذاشتید عالی بود ممنون فقط اگر میشود مبالغ دریافتی حقوق کارکنان وزارت اطلاعات را به طور مشخص بگویید و بگویید سن استخدام چه سنی است

 17. 4 سپتامبر 2010 در 11:23 ب.ظ.

  دوستان به نظر حقير كار اطلاعاتي يه كار ساده نيست .كاري است پر خطر كه هوش و تيز بيني خاصي ميخواد كه سره رو بشه از ناصره تشخيص داد.اينتور نيس كه هميشه مثلا ي هبيسيم و يه اسلحه داشته باشي و بعد بري قاطي مردم.ممكنه بنا به ضرورت چندين سال بري تو يك شغلي مشغول بشي كه باب ميلت نباشه يا عمليات برون مرزي به اين راحتي نيست به حر حال همه ما سرباز امام زمان هستيم و هر جا اطلاعاتي به دست اورديم با شماره سازمان اطلاعات تماس بگيريم و بقيه كار رو بسپاريم به كارشناس هاي سازمان

 18. مهرداد said,

  6 سپتامبر 2010 در 2:37 ب.ظ.

  عالی بود………….

 19. 12 سپتامبر 2010 در 5:41 ب.ظ.

  من که 22 سال در این وزارت خدمت کردم در نهایت دست خالی زدم بیرون چون غیر از حق کشی و ریا و نوکری آقایان کاری دیگری در این وزارت خانه انجام نمی شود

 20. سرگردان said,

  22 سپتامبر 2010 در 4:16 ب.ظ.

  سلام
  من یه راه خیلی راحت برای استخدام بلدم. البته بدترین راهش هست.
  شما می تونید از طریق دنیای مجازی با عناصر اسرائیلی و مجاهدین خلق(منافقین)و یا پنتاگون و وزارت امور خارجه آمریکا ارتباط برقرار کنید و اطلاعات دریافتی را به وزارت اطلاعات منتقل کنید.
  این یک روزه برای ورود شماست.
  اما به محض اینکه اطلاعاتتون ته بکشه بی ارزش می شید.
  من که قصد همچین ریسکی رو ندارم……

 21. مسعود said,

  4 اکتبر 2010 در 8:38 ب.ظ.

  سلام بسیار مطالب جالبی بود ولی اگه کسی مثل من علاقه داشت ولی اشنا نداشت بغییر از کنکور راه دیگری وجود دارد به نظر من سازمان باید از همه ظرفیت ها استفاده های اجتماعی بهره ببرد

 22. Houshang abbassi said,

  13 نوامبر 2010 در 2:03 ب.ظ.

  کاش این دوستان وزارت اطلاعات یکمی به آدمهای بیرون هم نگاه میکردن و وقت میگذاشتن حرفها این آدمها را هم گوش میکردن خیلی ها خارج از کشور هستن که میتونن و دوست دارند برای مملکتشون خدمت کنن و میتونن ولی کسی نگاهشون هم نمیکنه


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: